Zacvičte si doma efektivně

Cvičit v pohodlí domova se zdá jako skvělý způsob udržení fyzické kondice a ušetřený čas i peníze láká k této aktivitě. Kromě vlastní vůle a pohodlného oblečení na cvičení totiž nic jiného nepotřebujete. Neobejde se to ale bez zádrhelů a někdy může cvičení podle videí přinést více škody než užitku. Je tedy cvičení dle videí vůbec vhodné? A co si vybrat?


Na typu cvičení záleží!

Dříve než se pustíte do cvičení podle videí, rozmyslete si, co od něj očekáváte. Sedíte celý den v práci či ve škole a chcete pouze zábavnou formu vydat energii nebo hledáte pohyb, který bude mít vliv i na držení těla a prevenci poruch pohybového aparátu?

Teoreticky jedno souvisí s druhým, ale ne vždy aerobní pohyb cílí na malé oslabené svalové skupiny, které se významně podílí na správném držení těla.


Přeceňované cvičení břicha

Na co naopak videa často cílí jsou břišní svaly. Doporučuji se všem takovým videím vyhýbat velkým obloukem. Samotné cvičení břišních svalů totiž pověstné kostky na břiše nezaručují a mnoho cviků na tuto partii není správně zvolených. Štíhlý pas je otázkou množství podkožního tuku, typu postavy a co se týče funkce, je důležité se zaměřovat především na hluboký stabilizační systém, který se dá posílit komplexně v rámci jiných cviků.

Osobně samotné břicho nikdy necvičím, ale pouze v rámci různých prvků, jako je například stoj na hlavě a jiné.


Cvičením k trvalé invaliditě

Co vám dále může více uškodit jsou různé challenge. Pokud 6 dní v týdnu cvičíte pouze jeden cvik nebo stejnou sérii cviků, dlouhodobě přetěžujete jedinou skupinu svalů. Například malé svaly zůstávají stále netknuté, slabé a časem může dojít k rozvinutí výrazné dysbalance


Všeho s mírou

Důležitá je také frekvence cvičení. Ačkoliv se doporučuje alespoň hodina pohybu denně, nejvíce by toto doporučení měli vzít na vědomí lidé se sedavým zaměstnáním. V případě aktivního zaměstnání je vhodné alespoň udržovat 2x týdně pohybový aparát silovým cvičením. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří cvičí rádi, hýbejte se klidně denně. Jen by pohybová aktivita neměla omezovat výrazně osobní život a neměl by se projevovat pocit tísně, pokud nějaký den vynecháte. Jeden den zařaďte tzv. aktivní odpočinek. Místo aerobní aktivity nebo silového cvičení si jen zajděte na klidnou procházku. Samozřejmě dle vašich cílů dostatečně doplňujte energii. Silovému i aerobnímu cvičení je dobré věnovat hodinu. Ať už to bude jedno dlouhé video nebo tři kratší. V rámci celé hodiny byste měli zvládnout i krátké rozehřátí a nikdy nezanedbat protažení. Pokud stíháte méně, počítá se to také! Dvacet minut je vždy více než nic.

Na závěr upozornění. Cvičit 8x týdně a jíst 6000 kJ už je spíš problém, a ne zdravý životní styl.


Videa jsem vybírala především z vašich tipů a přidala pár svých. Neznamená to, že jen tato videa jsou v pořádku nebo že v nich je vše úplně správně, ale z mého pohledu jsou vhodná. Jistě existuje mnoho dalších fajn tvůrců, na které už nezbyl čas či prostor. Když na někoho nového narazíte, podělte se :-)


Mad Fit


Protažení v rámci odpočinkového dne. Pozor, je až moc mobilní v některých pozicích.


Protažení po cvičení


Pozor na klik. Obtížný cvik, spíše neprovádět.


Břicho trochu jinak

Začátečníci provádí klik o stůl nebo zeď


Rychlovka na celé tělo


Pevné ruce a trochu záda. Pozor na ramena! Vždy je tlačit od uší dolůRychlovka na celé tělo


Mady Morrison

Několik videí na procvičení a protažení zad ideální pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání. K tomu 30 minut něčeho svižnějšího například na nohyCelé tělo pro začátečníky i pokročiléRozhýbání a protažení


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše