Celulitida a břicho konečně vyřešené?

Tento článek neslouží jako náhrada lékařské péče. S jakýmkoliv podezřením nebo dotazy ohledně svého zdravotního stavu se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.


Na sepsání souhrnu mě už dříve navedla jedna moje klientka, která v rámci redukce hmotnosti řešila nemizející celulitidu. Za něco samozřejmě může genetika, nicméně ve hře je mnoho dalších proměnných, které mohou být i zdravotního charakteru. V dlouhodobém horizontu stojí za to je řešit včas. Současně se stále objevují hubnoucí pilulky, nevhodné programy a zázračné přístroje, které slibují…nesplnitelné. Pokud vás tedy trápí celulitida, která by se dala označit jako stupeň 3 a 4 (nevypadá jako nožky z reklam na celulitidu, ani jako nohy cvičících influencerek, které ukazují "realitu"), zbystřete. Nenechte se tedy zmást populárním trendem „sebelásky“, kdy se máte s vaší celulitidou nebo povoleným břichem naučit žít. Celý článek bude takovou revizí vaší životosprávy krok po kroku a rozcestníkem na koho se případně obrátit.


Nejrychlejší není nejefektivnější

Zásadní problém dnešní doby je, že všechno musí být zrychlené a zázračné. Navzdory novým informacím jsou stále v kurzu šťávové detoxy, hubnutí pomocí proteinových balíčku nebo vyřazením sacharidů či zázračné pilulky. Nikdo vám ale u těchto metod neprozradí, že kromě jojo efektu vás může postihnout povolená kůže. A zatím co u redukce hmotnosti máte vždycky druhou šanci a můžete hubnout znovu, pomalu a lépe, kůži máte jen jednu. Co na ni skrze experimenty napácháte se vrátí i s úroky a spravit to přirozeně půjde jen těžko. Hubnutí neadekvátním způsobem má další nevýhodu a tím je ztráta svalové hmoty. Právě ta je důležitým předpokladem tvaru. Kde není sval, tam není tvar. A tak se ve svém těle nemusíte vůbec cítit dobře. Dále se na kůži projevují dysbalance a vznikají valy. Možná, že krabatící se kůže na zádech tedy vůbec není tuk, obzvlášť pokud máte normální hmotnost a někde vás něco bolí. Proto je důležité věnovat pozornost i tomu, co cvičíte a s kým. Program influencerky bez adekvátního vzdělání váš problém akorát prohloubí. Pak se točíte v začarovaném kolečku pocitu, že tuk dolů nejde, ač se o něj ani nejedná. Zkuste alespoň jednou navštívit fyzioterapeuta, který pomůže se správným držením těla.


Jak to uvnitř vypadá

Kůže se dělí na 3 části. Povrchová epidermis slouží jako hlavní bariéra. Střední vrstva dermis se podílí na pevnosti a pružnosti kůže, obsahuje kolagenní a elastická vlákna. Poslední podkožní vrstva hypodermis spojuje kůži s vazivovým povrchem kostí a svalů. Dále jsou v něm ukotveny tukové buňky. Určité množství tuku je samozřejmě přirozené. Přibírání ale subjektivně zaregistrujeme především na břiše nebo na hýždích a stehnech.


Břišní dyskomfort vnější nebo vnitřní?

Břicho je věčné téma. Stručně shrnu základní informace. Jak už se zmiňuji výše, určité množství tuku je přirozené. Distribuce tuku je ovšem rozdílná. Někdo má útlý pas s minimem tuku a širší boky, někdo má predispozici k ukládání tuku na břiše. Břišní svaly jsou z hlediska fyziologie vidět při velmi nízkém procentu tuku. Pro většinu populace je udržování nízkého procenta tuku zbytečné a zdravým, udržitelným způsobem téměř nedosažitelné. Nízké množství tuku navíc může být pro tělo zátěž. Nicméně i štíhlá žena s relativně nižším procentem tuku se může trápit s nápadně vypouklejším břichem nebo převisem a nemusí se jednat o tuk. Na úrovni svalů se možná jedná o nějakou dysbalanci či diastázu (především po porodu). Pokud navíc zaznamenáváte bolest v některé části trupu, návštěva fyzioterapeuta je nevyhnutelná.

Na úrovni zažívacího ústrojí bude problém ve stravě. Chybu ve stravování hledejte v nadbytku vlákniny (luštěniny, velké talíře/mísy zeleniny) nebo nadbytku bílkovin (práškový protein ve velkých dávkách, proteinové tyčinky, více bílkovinných potravin na úkor sacharidů). Případně v nedostatku pohybu. Pokud snížíte příjem vlákniny, příjem bílkovin máte v normě a stále nepociťujete zlepšení, potom zvažte návštěvu nutričního terapeuta nebo lékaře. Nepouštějte se kvůli potížím se zažíváním okamžitě do koupě doplňků potravin. Doplněk sám o sobě není řešením. Přesto lidé utrácí za drahé a masivně propagované doplňky stravy, které by byly nahraditelné vyváženou stravou nebo levnějším doplňkem z lékárny.


Laserové zákroky

Spíše estetickým problémem, který na břiše dále ženy trápí jsou strie. Ať už je jejich původ jakýkoliv, úplného vymizení se docílí pouze při jejich ošetření bezprostředně po vzniku. Například strie vytvořené v těhotenství by musely být odstraňované velmi brzy po porodu. Starší strie lze už pouze barevně sjednotit, ale odstranit zcela nejdou.

Jako bonus zmíním, že laserem se dá ošetřit i jizva po nástřihu během porodu. Laserové ošetření zvyšuje pružnost jizvy, což je žádoucí pro další porod i sexuální život. Ošetření by mělo být provedeno brzy po porodu.

Pokud víte, že váš problém není ani v držení těla, ani ve stravě, ani v množství tuku a máte nenávratně povolenou kůži pak lze vyzkoušet neinvazivní zákrok laserem FOTONA. Vhodnost pro váš problém vždy konzultujte s lékařem provádějícím tuto proceduru a nezapomínejte, že je to až poslední možnost volby.


Celulitida nebo zdravotní problém?

Pokud máte vyšší nadváhu až obezitu nebo v rodině genetickou predispozici k onemocněním cévního řečiště, navíc registrujete na nohou výrazně viditelné drobné žilky, začněte u lékaře. Nemusí se úplně jednat o samotnou celulitidu, ale problém lymfatického nebo žilního systému a kombinaci více faktorů, které se jako celulitida projevují. Navíc nedostatečné okysličení podkoží může souviset s nižším odbouráváním tuků. Navštivte svého praktického lékaře a buď s ním řešte případné žilní nálezy nebo ho informujte o podezření. Vyřešení problému s lymfatickým nebo žilním systémem zmírňuje projevy na kůži.


Celulitida jsou zvětšená ložiska tuků a na jejím vzniku se mimo jiné podílí hormonu estrogen a vyšší norma podkožního tuku, než mají muži. Celulitida je běžná u žen všech věkových kategorií a týká se i štíhlých sportujících žen. Někomu možná může připadat péče o kůži jako povrchní, kosmetická záležitost. Nejspíš jste nositelky celulitidy typu 1 nebo 2, u kterých skutečně „o nic nejde“. Pro nositelky typu 3 a 4 celulitida může být velmi citlivé téma. Navíc prevence je u jedinců s predispozicemi důležitá i kvůli spojitosti s lymfatickým a žilním systémem. Celulitidu nelze úplně odstranit a všechny kroky vedou především k zmírnění.


Jen hubnutí nestačí

Pokud jste v procesu redukce hmotnosti a očekáváte, že celulitida sama nějak zmizí, případně jde hubnutí strašně pomalu, možná by mohl být v kůži zakopaný jeden z faktorů neúspěchu. Také nelze očekávat, že pouze hubnutí kalorickým deficitem a mazání krému proti celulitidě bude fungovat. I zmírňování celulitidy je silně vázáno na pohybovou aktivitu. Právě pohybová aktivita, ať už se jedná o chůzi nebo cvičení, podporuje tok lymfy. Pokud je odtok lymfy snížený, hromadí se tekutina v podkoží. Ke stejnému efektu dochází také při dlouhém stání na místě nebo dlouhém sezení. Na vině může být i stres a jeho fyziologické dopady na metabolismus a samozřejmě se na vzniku celulitidy podílí genetické predispozice pro konstituci. Upozorňuji, že řešením nejsou čaje nebo pilulky na odvodnění! Jakékoliv podezření na otoky je opět nutné řešit s lékařem.


Co tedy mohu udělat pro zmírnění celulitidy

V první řadě vždycky bude strava a pohyb. Počítejte s tím, že to bude dlouhodobá práce. Co se na kůži vytvořilo za několik let nezmírníte, že budete týden jíst více zeleniny. Udělejte důkladnou revizi vašeho jídelníčku. Jezte denně alespoň 300 g zeleniny, ovoce stačí 1-2 kusy. Zaměřte se na neslazené kysané mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Jak je to s nízkotučnými mléčnými výrobky najdete stručně zde. Zařazujte celozrnné potraviny a luštěniny, jedná se o dobré zdroje vlákniny. Snižte příjem přidaného cukru a sladkostí, pokud jsou dosud každodenní součástí vašeho jídelníčku. Místo toho se soustřeďte na dostatečné množství příloh. A nezapomínejte na pitný režim. Nestačí přes den pít jen kávu. Zařaďte neslazené nápoje. Kohoutkovou vodu, čaje z neutrálních bylinek (lípa, heřmánek), roiboos. Případně přidejte hrnek oblíbeného zeleného nebo černého čaje. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat okolo 2 litrů, nejlépe rozložených do celého dne.

V případě sedavého zaměstnání se snažte přidat další přirozené aktivity v rámci dne. Choďte do patra po schodech, vystupte po práci o zastávku dříve, při hezkém počasí zvolte procházku místo posezení v kavárně. Pokud pohybu máte v práci dost, a naopak denně stojíte na nohou, zaměřte se na odpočinek nohou, lymfatické masáže, střídání teplot ve sprše.


Lymfatická masáž/drenáž a hubnutí?

Péče o kůži je dalším nezbytným krokem. Často se setkáte u některých procedur s důrazem na úbytek centimetrů. Nejedná se ale o redukci tuků! Jedná se o snížení tekutiny v podkoží. Jak už bylo zmíněno výše, tekutina se v podkoží může hromadit. Nicméně samotná procedura bude k ničemu, pokud nebudete pracovat na životosprávě a tím snižovat možné prosáknutí kůže. Navíc při otocích nebo celulitidě 3. a 4. stupně je zatížen žilní systém i samotnou tíhou hromadících se tekutin, čímž se zároveň jeho funkce snižuje. Nejvhodnější je zajít si na manuální lymfatickou masáž. Přístrojová masáž je o něco méně efektivní než manuální lymfatická masáž. Doma provedená klasická masáž podpoří prokrvení pokožky. Kvůli domácí masáži nepotřebujete speciální přípravky proti celulitidě. Ač možná některé obsahují účinné látky, vstřebávání skrze kůži je minimální. Stačí tedy obyčejný krém, který vám je příjemný a pár minut času.


Neinvazivní zákroky

Poté, co jste vyřešili jídelníček, dbáte na dostatek pohybu, zredukovali jste už hmotnost téměř k cílové rovince, věnujete se péči o kůži a stále nevidíte žádné výsledky, až potom zvažte neinvazivní ošetření. Nechat to až na závěr je i v zájmu vašeho zdraví. Neinvazivní liposukce probíhá vlastní metabolickou cestou v játrech. To může být celkem zatěžující, a proto je vhodné být v co nejlepší kondici.

Zde se už skutečně jedná o kosmetickou vadu. Někdo je rád za shozená kila, někdo chce doladit detaily. Jakou cestu si vyberete je samozřejmě jen na vašem pocitu a obě možnosti jsou v pořádku.Zdroje:

SCHMIDTOVÁ, Alice a Erika HÜBELOVÁ. Celulitida. 3., aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2012. Zdraví & životní styl. ISBN 978-80-247-3932-8.


BERGEROVÁ, Yvonne, BRYCHTA, Pavel a Jan J. STANEK, ed. Estetická plastická chirurgie a korektivní dermatologie. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-0795-2.


NAVRÁTIL, Leoš. Nové pohledy na neinvazivní laser. Praha: Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-1651-0.


Zerini I, Sisti A, Cuomo R, Ciappi S, Russo F, Brandi C, D'Aniello C, Nisi G. Cellulite treatment: a comprehensive literature review. J Cosmet Dermatol. 2015 Sep;14(3):224-40. doi: 10.1111/jocd.12154. Epub 2015 Jul 6. PMID: 26147372.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ve 3. měsíci života dítěte jen 13 % českých žen výlučně kojí a 62 % žen dítě dokrmuje. Kojení by tedy nemělo být jediný důvod, proč se žena zajímá o stravu, protože pořád je velká část žen, která dětí