Těhotenství: Péče o zdraví je důležitá mnohem dříve

V rámci péče o zdraví a správné životosprávy by nemělo být vynecháno ani těhotenství a především, určité období před těhotenstvím. Ač těhotenství není nemoc, má svá určitá specifika a výchozím základním pilířem by mělo být dobré zdraví a vhodné návyky, které pak těhotnou ženu udrží po většinu doby v psychické i fyzické pohodě.


Životospráva před těhotenstvím nejsou jen doplňky stravy

Nedávno jsem dostala dotaz, jaké doplňky stravy užívat v době před těhotenstvím a v těhotenství. Otázka, jak vylepšit jídelníček, či zda je vhodné zařadit pohybovou aktivitu, když má dotazovaná vyšší cholesterol, nepadla. Hned na úvod bych ráda podotkla, že nejsem striktní odpůrce doplňků stravy, ale jak už vyplývá se ze spojení „doplněk stravy“, měla by být nejdříve vyřešena strava a poté můžeme zvažovat, zda zařadíme i doplňky. Stravě někdy věnuji samostatný článek, teď to jen shrnu: je důležitá pestrá a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a v poslední řadě jako doplňěk kyselina listová, kterou je ale nutné doplňovat v aktivní formě. Což (ne)překvapivě nejsou ty doplňky, které prodávají v lékárně.


Nejde o vzhled, ale o zdraví

Dále je důležité se zaměřit na přítomnost některé z civilizačních nemocí. Každého jistě napadne obezita, se kterou většinou souvisí vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol. Pokud se ale vysoký tlak nebo zvýšený cholesterol objevuje i bez obezity pouze s nadváhou nebo normální hmotností, i tak je důležité vše včas řešit. Méně nápadné ve spojení s těhotenstvím jsou poruchy příjmu potravy, které přináší pro potencionální těhotenství stejné riziko jako ostatní civilizační nemoci a kvůli psychické zátěži se především po porodu zvyšuje riziko relapsu. Vše výše zmíněné může neblaze ovlivnit průběh těhotenství. Extrémní štíhlost neznamená „aspoň tolik nepřiberu“ a obezita „jen estetickou záležitost“.


Pro správné cvičení nejdříve za odborníkem

Cestou nefarmakologické léčby pro obezitu, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak (po konzultaci se svým ošetřujícím lékařem) je kromě stravy také pohybová aktivita. V tuto chvíli ale nestačí 10 tisíc kroků denně a to platí i pro zdravé ženy. Až vám poroste dítě v břiše, změní se těžiště těla a dost zásadně bude ovlivněn trup a struktury s ním spojené. Abyste předešly bolestem zad, ať už v horní nebo bederní oblasti, doporučuji mnohem dřív, než vůbec dítě budete plánovat, posílit tyto části těla. První krok s touto nápravou by neměl vést na youtube, ale k fyzioterapeutovi nebo zkušenému kondičnímu trenérovi, který pomůže s výběrem správných cviků a ukáže jejich provedení.

Pravidelný návyk na pohybovou aktivitu se následně bude hodit i po celou dobu těhotenství. V přiměřené míře a opět po konzultaci s ošetřujícím lékařem.


Nenásledovala bych videa žen, které jsou pouze těhotné, ale nemají žádné vzdělání v oblasti fyzioterapie nebo kondičního cvičení. Krom toho, že těhotenství není jejich specializace, a tedy nemohou vědět, jak budou různé ženy reagovat na cviky, tak také často nemají povědomí o správném provedení cviku (i pro netěhotné) a s jejich videi si můžete spíše ublížit.


A kolik mám přibrat?

Těhotenství je velmi individuální stav. Každá žena ho může prožívat jinak, každá žena bude mít jiný typ nevolností a některé je nebudou mít vůbec. Co ale není individuální a má určité limity, je hmotnost. Což neznamená, že se začnete srovnávat se každou těhotnou okolo. Jen je dobré vědět, jaký hmotností přírůstek vás čeká, jaký je málo a jaký je moc.


Pro hmotností přírůstek se používá výchozí BMI před těhotenstvím, tedy poměr výšky a váhy. BMI se používá především pro běžnou populaci a je možné, že vrcholové sportovkyně mají přírůstek přirozeně nižší. Pokud ale není vrcholový sport vaše primární zaměstnání, spadáte do kategorie běžné populace a rozhodně se neinspirujte ženami, které mají přírůstek třeba výrazně menší.


Přírůstek hmotnosti tvoří především dítě, ale také různé orgánové struktury, tělní tekutiny a samozřejmě i tuk, který je v určitém rozmezí důležitý! Na konci těhotenství je u výchozí normální hmotnosti rozložení kilogramů přibližně takové:

Chybělo vám něco v článku? Ptejte se v komentářích! Příště nahlédneme ke stravovacím návykům před těhotenstvím i během něj.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše