Překyselení organismu: zažitá fáma podomních prodejců

Překyselení organismu nebo žaludku je neustupující mýtus, který zbytečně tahá peníze z mnoha domácností. Ačkoliv žaludeční šťávy skutečně jsou kyselé a pokulhává jen interpretace problému, u překyselení organismu se nejedná o něco, co by vyřešily zeleninové šťávy. Pokud by se u vás vychýlení acidobazické rovnováhy objevilo, poznáte to velmi velmi krátce po vypuknutí a řešit tento problém pomohou pouze v nemocnici.


V organismu se nám o pH starají pufrační systémy, které zachovávají rovnováhu mimobuněčných a buněčných tekutin. Hodnota pH v organismu se drží na 7,4.

Pokud dojde k vychýlení jedná se o patologický stav nazývaný acidóza nebo alkalóza. Dále se acidóza a alkalóza rozlišují na metabolické a respirační. S některými stavy se může setkat i jinak zdravý člověk a tělo se s nimi s lehkou pomocí vypořádá, jiné jsou následkem vážného onemocnění a je nutný zásah lékařského zařízení.

K příčinám kolísání acidobazické rovnováhy se řadí astma, plicní nemoci, srdeční vady a nemoci, poruchy jater a ledvin, otravy různými látkami, nevhodná medikace, ale také průjem nebo zvracení. Především poslední dvě příčiny asi zažil skoro každý. A ano, kombinace zvracení a průjmu může být velmi závažný problém. Proto vždy při zvracení nebo průjmu, případně při kombinaci, je vhodné se vyhnout dehydrataci a co nejdříve obtíže zastavit.


K hydrataci jsou vhodné minerální neperlivé vody jako je Magnesia, Vincentka nebo Mattoni. Dále je možné užívat rehydratační roztok z lékárny. Dále můžete zkusit slabý černý čaj s cukrem a špetkou soli. Naopak colové nápoje a jiné slazené perlivé limonády nebo džusy jsou zbytečně dráždivé.


"Ale podle pH papírku mám moč kyselou"

Ano a tak je to v pořádku.

Složení moči odráží schopnost ledvin udržet pH. Vlivem odbourávání odpadních produktů, které vzniknou například jen požitím životně důležitých bílkovin se zkrátka moč ve finální fázi okyseluje. Příliš kyselá moč značí u zdravého jedince vysokou konzumaci bílkovin. A nebo dehydrataci, hladovění, výše zmíněnou metabolickou nebo respirační acidózu či diabetickou ketoacidózu.


"Ale podle pH papírku mám moč zásaditou, jsem tedy zdravější?"

Zásaditější moč značí buď stravu s nižším obsahem bílkovin.

Nebo také močovou infekci, metabolickou či respirační alkalózu a poruchu ledvin.

Takže krom jediné výjimky žádná výhra.


A co překyselený žaludek?

Za normálních okolností je prostředí v žaludku skutečně kyselé. Je to vlivem kyseliny chlorovodíkové. Ta má za úkol podílet se na štěpení bílkovin, ale také pomáhá redukovat železo na dvojmocné, aby se lépe vstřebávalo, je v ní chráněn vitamin C a má antibakteriální účinek. Pocit překyseleného žaludku nejspíše lidé zažívajíí v souvislosti s návratem žaludeční šťávy do jícnu. Tomuto jevu se říká reflux a pocitu pálení pyróza, lidově pálení žáhy. K refluxu dochází pokud se svěrač z nějakého důvodu uvolňuje a neplní svou funkci.


Nic jako překyselení žaludku tedy není. Jen některé potraviny mohou vyvolávat únik kyselého obsahu vzhůru do jícnu.


Spouštěče refluxu mohou být některé dráždivé potraviny jako je pálivé, smažené, ale také čerstvé pečivo, káva, alkohol, sladké aj. Dále jsou dráždivými vlivy nedostatek pohybu, přejídání se, některá medikace, a také těhotenství, kdy jsou orgány utlačovány rostoucí dělohou. K refluxu může docházet i při brániční kýle nebo celkově při nějakém funkčním problému v oblasti pohybového aparátu, s čímž pomůže fyzioterapeut.


Opakovaně probíhající reflux je vhodné řešit s lékařem. Kyselá žaludeční šťáva naleptává sliznici jícnu a po letech neřešeného problému může docházet až k změně epitelu na sliznici jícnu a bujení karcinomu.


Potraviny, které stojí za vznikem refluxu ale mohou být u každého člověka jiné. Je vhodné vypozorovat, co vám nesvědčí a tyto potraviny méně nebo vůbec nezařazovat. Někdy se bohužel jedná třeba i o zeleninu nebo některé části zeleniny. Například paprika i se slupkou může být problém, ale pokud papriku zbavíte slupky, je vám dobře. Nebo se jedná o různé kombinace potravin, které společně nedělají dobře, ale v jiné skladbě jsou bezproblémové.


Pokud už vás přeci jen pálení žáhy dostihne, nejšetrnější prostředek k utlumení je Vincentka a dále různé preparáty z lékárny, které by se ale neměly užívat příliš často.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Mléčné výrobky jednoznačně patří do pestrého a vyváženého jídelníčku. Mohou se ale objevit minimálně tři podstatné důvody, proč je vyřazujete. Těmi jsou diagnostikované zdravotní problémy, etika a níz