Island, praktické tipy, část I.

Článků o Islandu najdete na internetu velké množství. Ale upřímně, když jsem hledala nějaké přehledné aktuální informace, které nebudou jen plné fancy záběrů turistických míst, nic moc jsem nenašla. Island jsem navštívila už druhým rokem. Letos ale autem, což mi dost zásadně rozšířilo obzory, o které bych se ráda podělila.


Jsem trochu specifický cestovatel. Jezdím snad jen do míst, kde mám přátelé, a tak předesílám, že ubytování kromě Selfoss zde zahrnuté nebude.


Půjčení auta


Je to bohužel tak, když chcete z Islandu vidět víc, musíte si půjčit auto nebo stopovat. Já jsem půjčovala v City Car Rental. Co jsem poté i našla na téma autopůjčoven, jsou i levnější, ale údajně nemáte jistotu, že vám auto převezmou zpátky bez problémů. Také tu funguje něco na způsob sdílení auta, kdy je půjčují místní. Ale nezkoušela jsem to.

S City Car Rental jsem byla maximálně spokojená. Vše důležité vysvětlili, na autě při přebírání nic nehledali a jeho vzhledu při vracení se pán velmi srdečně zasmál.

Pokud se chystáte Island objet jen po jejich hlavní silnici určitě si vystačíte s něčím menším. Já věděla, že jen cesta do místa ubytování, odkud jsem několik dní vyjížděla na výlety, je štěrková, má asi 50 km a pojedu po ní minimálně pětkrát. Upřímně si myslím, že u běžného auta by se mi v první díře urval spodek a na něj se žádné pojištění nevztahuje. Takže SUV bylo v tomhle ohledu dost na místě (Suzuki Vitra). Čerpací stanice jsou v každém městečku, otázka je, kolik jich za cestu potkáte, a tak jsem paranoidně raději čerpala pokaždé, když jsem vypotřebovala půlku nádrže.

Celkové náklady na benzín za vzdálenost 2500 km byly okolo 5000 Kč.


SilniceAno, opravdu zmiňuji zvlášť silnice. Hlavní spojka přes celý Island je silnice č. 1. Dvouproudá, upravená silnice a také asi jediná, která byla směrem na jih frekventovaná. Na západě se rozhodně nemusíte bát, že potkáte více než 10 aut během dne. S dalším číslováním už je to zrádné. Některé dvoumístně očíslované mohou být běžné silnice, ale nebylo to pravidlem. Trojmístné číslo značí vždy, že tam žádnou úpravu nepotkáte a jízda bude pěkně divoká.

Přejížděli jsme v noci do Húsaviku, že neměla silnice úpravu jsem čekala, ale že neměla ani postranní značení s odrazkami, to bylo trochu překvapení.

A hlavně pozor na ovečky. Je jich na celém ostrově více než obyvatel :-).

Povolenou rychlost mají na Islandu asi jen na ozdobu a málokdo ji dodržuje. Dost často se mi stávalo, že jsem jela maximálních devadesát a stejně mě všechna auta předjížděla. Hlavu si nelámou ani s blinkrem.

A ač to vypadá, že v tak mírumilovné zemi se nemůže nic stát, viděla jsem jen během týdne dvě auta v příkopě a dvě bouračky. Pozor si dávejte také na radary. Na západě téměř žádné nejsou, ale směrem na jih snad u každého městečka.


Životní náklady

Říká se, že Island je v tomhle ohledu hodně drahý. Ale záleží na úhlu pohledu. Pokud se budete stravovat v restauracích, vyjde vás jídlo asi stejně draho jako v jiných evropských městech. Některé potraviny v obchodě jsou sice cenově také trochu výš, ale když už na Islandu jste, bylo by škoda neochutnat jejich potraviny. Například známý Skyr, který doporučuji 1:1 míchat s jejich jogurtem v tetrapaku. Přidáte ovesné vločky nebo granolu a máte rychlou snídani. Já se některé dny s vyváženou snídaní moc netrápila J. V každém městečku narazíte na pekárnu, kde seženete kávu a sladké pečivo za normální cenu. Také oběd na cestách jsem řešila jejich tmavým chlebem s plátkovým sýrem nebo sýrem Cottage. Nevyjde vás to nijak draho jako již balené sendviče, máte toho více a současně získáte v celku hezky vyvážené jídlo.

Jen upozorňuji, balený tmavý chléb je trochu nasládlý, a ne každému to může vyhovovat. Já se po něm ale můžu utlouct.


Ubytování

Jediné ubytování, které jsem si zřizovala bylo v Selfoss. Stačila mi jen postel a koupelna, protože večer jsem jedla v restauraci a ráno snídala v autě na cestě. Dá se sehnat za pár stovek postel ve sdíleném pokoji v hostelu, protože jsem ale cestovala i s počítačem, spalo se mi lépe, když jsem měla k dispozici vlastní zamykatelný pokoj. Vyzkoušela jsem Annalyn Guesthouse, který se nachází kousek od centra. V milém rodinném domku dostanete pokoj v přepočtu za 1000 Kč. K tomu je sdílená koupelna, sdílená lednice a varná konvice na přípravu teplých nápojů. I když se ten večer jen kousek od domu konal nějaký hudební festival, já spala jak zabitá. Takže pohodlnost i tak 10/10.


Tolik k praktickým tipům. V dalším díle se s vámi podělím o tipy na místa, která stojí za to vidět i o ta, která za to nestojí nebo rozhodně ne v létě.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Mléčné výrobky jednoznačně patří do pestrého a vyváženého jídelníčku. Mohou se ale objevit minimálně tři podstatné důvody, proč je vyřazujete. Těmi jsou diagnostikované zdravotní problémy, etika a níz