Co jíst po porodu a v šestinedělí

Co čekat od stravy v porodnici? Proč rohlík nevadí? Je ta vláknina teda nutná? Jak řešit problémy s vyprazdňováním a co se v příručce o stravě v šestinedělí nedočtete? Stručný přehled z pohledu nutričního terapeuta i s kapkou vlastní zkušenosti.


Pár slov ke stravování v porodnici

Strava v porodnici podléhá určitým normám, které se souhrnně nazývají dietní systém. Jednotlivé diety jsou sestavovány v souladu s platnými výživovými doporučeními pro Českou

republiku vydanými Společností pro výživu a Evropskou společností pro klinickou výživu. Nutno podotknou, že jedna věc je zapsaná teorie a druhá věc jsou finanční a personální možnosti. Proto se může stát, že v některých porodnicích dostanete jídlo, se kterým nemusíte být na první pohled spokojení. Nikdy to ale není jídlo, které by bylo vyloženě závadné a mohlo vám nějakým způsobem ublížit.


Chápu, že paštika někoho úplně neuspokojí, proto doporučuji si před registrací v porodnici zajistit prohlídku (někde to jde) a ptát se i na jídlo. Podle toho se pak můžete zařídit. Stále vidím jako lepší volbu, když bude špičková péče personálu, hezké prostředí a méně podchycené jídlo, které vám může donést rodina, než kdybyste měli jídlo jak z Alcronu, ale péče byla nevyhovující. Pamatujte na to, že nemocnice není místo, kde vás mají učit správné výživě, nemocnice (porodnice) je místo, kde jde především o péči. Jídlo je sice součástí péče, ale jejich úkolem je dodat dostatečnou energetickou hodnotu a s určitým rozložením živin. Znovu zopakuji, chutnost a výběr záleží na financích, personálu, na umu kuchařů a nutriční terapeut pak dělá, co může. Rozhodování není pouze na něm. Pokud se sejdou dobře všechny proměnné je to skvělé, pokud má ale porodnice dobrou zdravotnickou péči a pokulhává jen jídlo, je to na těch pár dní drobnost, která sama o sobě nebude mít zásadní vliv na fungování matky po porodu a dá se snadno napravit. Nepopulární poznámka, opravdu každá máma, která nadávala na jídlo v porodnici, měla pak v šestinedělí perfektní pestrou a vyváženou stravu? Někdy to totiž končí u džusů a čokolád nebo pytlíků oříšku či jiných potravin s nálepkou "zdravé", ale nutričně vlastně nedostatečné. Pak je takový rohlík nebo chleba s taveňákem pořád nutričně hodnotnější volba.


Zavrhovaný rohlík, chybějící vláknina a sladký jogurt

Než proberu ještě více do hloubky věčné téma rohlík, přejdu k niternějším záležitostem týkajících se porodu. Porod vaginální cestou i císařským řezem má z nutričního hlediska jedno společné, po měsících utlačování se střeva skládají zpátky na své místo a projevuje se to pocitem nadýmání, který je ale mylně přisuzován jídlu. Když to spojíme se sníženou pohybovou aktivitou po porodu, může být střevní dyskomfort větší. Co by v tu chvíli určitě nepomohlo, by bylo ještě větší zatížení nerozpustnou vlákninou z celozrnné stravy, jak to navrhují různí laici. Nerozpustná vláknina totiž k té správné funkci ve střevě potřebuje kromě dostatečného pitného režimu také dostatek pohybu. Jinak střevní potíže ještě zhorší. Současně to neznamená, že je celý jídelníček bez špetky vlákniny. Většinou bývá k obědu polévka, ve které je drobné množství zeleniny a dále vlákninu najdeme v bramborech nebo v zelenině používané jako podklad pro maso.

Tady je tedy ten důvod, proč je rohlík vhodná potravina, která nezatíží trávící trakt a určitě nezpůsobuje enormní nadýmání. Navíc po návratu domů se z něj stane nejlepší kamarád, protože se jedná o nejrychlejší jídlo, které můžete sníst na stojáka u linky, jen si ho obložte alespoň sýrem nebo šunkou.


Bílý životabudič cukr a důležité svačinky

Mezi další zavrhované potraviny v porodnici patří slazené jogurty. Předpokládám že odpůrkyně slazených jogurtů budou fanynky "zdravých ňamek" v podobě sušeného ovoce, ořechů a podobných energeticky náročnějších potravin, což výkonem za slazeným jogurtem značně pokulhává. Ač slazené jogurty denně jíst nemusím a dávám spíše přednost bílému jogurtu s ovocem, po probdělé noci byl sladký jogurt balzám na duši. I když budete mít dostatečné porce jídel, první probdělé noci vám dají zabrat. Nejrychlejším zdrojem je cukr. Navíc v jogurtu budete mít aspoň nějaké bílkoviny a vápník. Pokud je tedy pro porodnici z nějakého důvodu cenově dostupnější slazený jogurt, opět se jedná o potravinu, která novopečenou matku nezabije a dokonce ráno možná zachrání. Proto doporučuji také do tašky přibalit něco s obsahem cukru, od čerstvého ovoce po sušenky, dle vašich aktuálních chutí. Především při vyšších krevních ztrátách a císařském řezu se může hodit také zvýšený příjem bílkovin, který by mohl pomoct s prevencí nebo snižováním otoků. Jedná se o poměrně nepředvídatelný stav, tak si v základu vystačíte s velkou lahví kefíru (na chodbách bývají společné lednice), hezky vám navíc doplní tu sušenku, případně proteinová tyčinka se nikdy neztratí. Když dojde k výše zmíněným stavům, potom sáhněte po Protifaru. Jedná se proteinový prášek, ale je bez chuti a lze ho přimíchat do jakéhokoliv jídla nebo nápoje, zakoupíte ho v lékárně.


Vyprazdňování

Jedna z podmínek propuštění matky bývá funkční vyprazdňování. Jak už jsem naznačila výše, střeva se teprve dávají dohromady a pochroumané může být i pánevní dno. Po vaginálním porodu můžete mít také pohmožděný konečník, případně šití po nástřihu. Vyprazdňování tedy nebude úplně příjemné nejen poprvé, ale také následujících několik týdnů. Doporučuji nastudovat si správné vyprazdňování , v porodnici si vytvořit nějaké improvizované podložení nohou a doma mít připravený stupínek. V porodnici řešte problém s vyprazdňováním s porodními asistentkami nebo lékařem, zvolí adekvátní medikament a třeba doporučí i něco na doma. Pokud budete chtít stolici jen trochu změkčit, můžete zkusit přírodní minerální vodu Šaratici nebo Zaječickou hořkou. Stačí velmi malé množství.


Jak si ulehčit šestinedělí

V každé příručce o mateřství se dočtete, že si máte připravit jídlo do mrazáku a zaúkolovat rodinu. Teorie hezká, v praxi může pokulhávat, pokud nemáte rodinu v dosahu, máte malý mrazák a nebo máte náročnější start s miminkem. Rozhodně souzním s tím, že alespoň jedno teplé jídlo za den potřebujete a na to je jídlo v mrazáku fajn, ale den má 24 hodin. Proto je dobré mít doma také pečivo a v lednici šunku a sýr. Pokud budete mít hodně kontaktní miminko, budete za rychlé jídlo v podobě obloženého pečiva rádi. Stejně tak doporučuji mít i doma v lednici kefír jako rychlou další svačinu, zdroj probiotik, bílkovin a vápníku. Klidně i ten slazený, protože se smoothie se jednou rukou dělat nebudete, cukr opět po vyčerpávající noci oceníte, případně můžete přikusovat k bílému kefíru ovoce, které není třeba loupat. Když pak nastane volná chvíle, uvařte/připravte si dostatečně velkou porci jídla i na další den. Právě v tomto období se mi osvědčil rýžovar. Některé typy mají program i na ovesnou kaši nebo jiné obilniny. Nemusíte hrnec hlídat a kaše se vám tam hřeje než nastane její čas. Rychlým jídlem jsou také různé "misky". Tedy sypká příloha uvařená v rýžovaru, k tomu bílkovina typu tofu, tuňák ve vlastní šťávě, cottage apod., syrová nakrájená zelenina (nebo můžete zeleninu pložit na 5 minut na vařící se obilninu) a zdroj tuku ze za studena lisovaného oleje nebo majonézy či avokáda.


I když to je nové a náročné období, zkuste se neodbývat a nesklouznout jen k čokoládě a džusu s chlácholením, že to vykojíte. Budete mít méně živin a méně energie (ač energie jinak přijmete v čokoládě hodně), časem se to projeví na vaší fyzické i psychické pohodě. Proto neustále opakuji, že obložený rohlík je fajn, protože jeho příprava je stejně rychlá jako vyndat čokoládu ze spíže, ale efektem nad tabulkou čokolády vyniká. Ani se nesnažte přehnaně hlídat nebo vynechávat sacharidy, šestinedělí není o hubnutí.


Alchymie kojení

Během kojení omezte alkohol a mikrobiologicky rizikové potraviny, které by mohly způsobit nějakou nákazu a vyřadit vás z běžného fungování. Žádná jiná omezení není třeba, pokud vaše dítě netrpí alergií bílkoviny kravského mléka a nemá jiné metabolické onemocnění. Vynechávat celé skupiny potravin kvůli kolikám miminka je zbytečné, protože nadýmavost potravin se žádným způsobem nepřenáší do mléka. Břišní dyskomfort u miminek závisí na vyzrálosti trávicího traktu a technice kojení. Při náročnějších dnech a nocích potřebujete dostatek energie a rychle připravená jídla. Omezování celých skupin potravin je zbytečný a bezdůvodný stres, který celé situaci nepřispívá.


Máte jako prvorodičky dotazy nebo jako druhorodičky užitečný tip? Podělte se v komentářích!


Snídaně v podolské nemocnici

Zdroje:


Kidd, M., Hnatiuk, M., Barber, J., Woolgar, M. J., & Mackay, M. P. (2019). "Something is wrong with your milk": Qualitative study of maternal dietary restriction and beliefs about infant colic. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 65(3), 204–211.


https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/120296/E73182.pdf

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše