Ovoce a zelenina

Víte, že doporučené denní množství ovoce a zeleniny je minimálně 500 g? Na první pohled velké číslo. Lze to vůbec za den sníst? V porcích nebo vše najednou? Zeleninu nebo i ovoce? V zimě ke 12 měsíčkům? A co ovoce před úplňkem?


Všechno se dozvíte!


Ovoce a zelenina by měla být každý den nedílnou součástí jídla. Zelenina má nízkou energetickou hodnotu, obsahuje především vitaminy C a vitaminy skupiny B , vlákninu, draslík a kvašená je zdrojem bakterií mléčného kvašení. Tepelně upravená v jídle nebo syrová k jídlu zvýší pocit nasycení.


Ovoce obsahuje více jednoduchých cukrů než zelenina, a proto je vhodné ho konzumovat v menším množství oproti zelenině. Na známé pravidlo, že se ovoce smí jíst jen dopoledne ale zapomeňte. Energii z velkého množství ovoce sice už večer nejspíše nezpracujete, ale jeden kus k odpolední svačině, nejlépe s mléčným výrobkem, je v pořádku.


Ideální poměr ovoce a zeleniny je 2:1 ve prospěch zeleniny.


Rozdělit!

Porce ke každému jídlu a dosáhnete snadno výsledného doporučeného množství.

K sladké snídani jablko, k slané snídani papriku.

U oběda se bude snáze vybírat vegetariánům, ale špenát nebo dušené zelí s masem a přílohou se také počítá.

Slaná nebo sladká svačina? Hrst mrkve a řapíkatého celeru s hummusem a jindy jogurt s banánem a lžící ořechů či semínek.

K večeři řepové carpaccio zakápnuté balsamicem nebo dýňovou polévku s červenou čočkou. Společně s čerstvým kozím sýrem a pečivem máte dobrou plnohodnotnou večeři.


100 g zeleniny je přibližně 1/3 okurky / 1 rajče /2 střední mrkve / 2 řapíkaté celery / 1 střední řepa / 1/4 ledového salátu a podobně.

Jeden kus zeleniny nebo ovoce, které se nám vejde do dlaně = jedna porce.


V létě poměrně jednoduchý úkol a co v zimě?

Nemusíte v zimě chroupat místo jablek cibuli.

Jedna z výhod žití v blahobytu je, že zeleninu za nás uskladní někdo jiný.

Sezónní zelenina v zimě je sice trochu oxymorón, ale odkazuji na zeleninu, která se skladovala ještě dříve, než existovaly ledničky.

Dobře poslouží také mražená nebo nakládaná zelenina.

Teď už půjde doporučené denní množství ovoce a zeleniny splnit snadno.


Podělte se v komentářích, jak doplňujete zeleninu v zimě vy.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše