Hmotnost je jen číslo

Přichází zima a k ní neodmyslitelně patří kromě svátků a hodně dobrého jídla, také lenivé počasí a úbytek pohybu. Najednou se začínáme dostávat do začarovaného kruhu „co přes zimu naberu, po zimě zas do léta a do plavek shodím“. Váha bude největší nepřítel hlavně zarytých dietářů, kteří si (nejen) přes vánoční svátky neupřou. Co když je hmotnost jen číslo, váhu doma vůbec nepotřebujeme a vše je o tom, jak si to nastavíme v hlavě a hlavně celoročně?


Tuk je kamarád aneb k čemu je v těle dobrý?

Kromě toho, že je dobré mít nějakou tukovou zásobu jako zdroj energie v době hladovění a vyšší energetické potřebě (nečekané stavy například při onemocnění), je tuk také skvělá izolační hmota. Viscerální chrání naše orgány a díky podkožnímu nám v zimě nebude taková zima. Proč ženy s hodně nízkým procentem tuku přestanou menstruovat? Protože právě pohlavní hormony, řídící menstruační cyklus ženy, vznikají z cholesterolu. Tato situace s sebou nese riziko neplodnosti a osteoporózy. Jakmile se tělo dostane na určité procento tuku, většinou se cyklus opět obnoví.

Svou tukovou zásobu bychom neměli brát jako svého úhlavního nepřítele. Naopak, měli bychom ji mít rádi! To ovšem neznamená „čím více tuku, tím lépe“ nebo že bychom si měli dělat nějaké zásoby na zimu. Množství tukové tkáně u žen je do 25 % a pro muže do 15 %.


(Ne)pravidelné vážení

Rituál typu „ráno vstanu, vyčistím si zuby a jdu se zvážit“ je dle mého ta nejvíc otrocká věc na světě. Stejný příznak totiž můžete pozorovat u pacientů s poruchou příjmu potravy, ti se ale pro jistotu zváží ještě před mytím zubů. Tím nechci říct, že pokud se někdo pravidelně váží, má diagnózu PPP. Jen je to poněkud zbytečné a stresující. Výkyvy hmotnosti +-1 kilogram jsou totiž normální, a to hlavně u žen, kdy se tyto výkyvy objevují v souvislosti s cyklem. Nemusíme si kvůli tomu tedy kazit každé ráno.

Údaje z každodenního vážení nejsou ani tolik vypovídající. Pokud chceme mít přehled nad tím, jak se pohybuje naše hmotnost, obzvlášť pokud se snažíme o nějakou změnu životního stylu, stačí se zvážit 1x za 14 dní.


Hmotnost vs. složení těla vs. jak se vlastně cítím?

Jak je ale možné, že poctivě cvičím, hlídám se, a váha ukazuje stejné nebo vyšší číslo než předtím? Není hmotnost jako hmotnost. Svaly jsou totiž mnohem těžší než tuk a při správně redukci, by měl tuk ubývat a svaly zůstávat nebo nejlépe přibývat. Pokud podstoupíme analýzu složení těla na bioimpedančním přístroji u odborníka, který nám poskytne správnou interpretaci výsledků, můžeme zjistit, že i když se číslo na váze nemění, přece jen se něco děje.

Na druhou stranu, stejně tak jako sledovat svou hmotnost nebo složení těla může být velice motivační a posilovat nadále naši vůli ke změně, může se tato pomůcka stát také demotivačním nástrojem. Co se tedy spíše než na čísla, zaměřit na to, jak se vlastně cítím? Udělal/a jsem ve svém životě nějakou změnu. Cítím se lépe/hůře? Změnilo se vůbec něco? A opět jsme u psychiky, která jde ruku v ruce s životním stylem a je, co se týče stravy, pohybu, odpočinku a celkově života, neodmyslitelná.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše