10 důvodů proč nehubnout okamžitě po šestinedělí

Začít co nejdříve s (nerozumným) hubnutím se stalo skoro sportem samo o sobě. Ve skutečnosti to jde úplně proti všemu, co v tu chvíli potřebujete.


1. Kůže se ještě nestáhla a ty ji považuješ za tuk

Ženy mají ve zvyku se bezprostředně po šestinedělí tahat za břicho a celému světu tak demonstrovat, že je důvod k přehnané aktivitě a restrikci stravy. Ve skutečnosti se možná kůže ještě pořádně nestáhla. Pokud byl přírůstek v těhotenství vyšší, na prvním místě je jako u každé redukce hmotnosti vyvážená strava, která by neměla ohrožovat fungování a kojení.


2. V noci málo spíš, a riskuješ, že s minimem jídla nebude energie

Sžívání se s novým členem rodiny může být velmi náročné náročné. A o kvalitním spánku si asi všechny čerstvé mámy mohou nechat jen zdát. Při deficitu spánku je tedy energetický deficit to poslední, co je potřeba. Naopak by měla být strava dostatečná a vyvážená, aby alespoň něco fungovalo "jako dřív".

3. Přes den se ne vždy stihneš najíst a chceš se stresovat dietou

Mateřství je v prvních týdnech takové nedobrovolné přerušované hladovění. Proto v těch oknech, kdy je konečně čas na jídlo nemá smysl hladovět, ale naopak se pořádně najíst. Kdo ví, kdy bude další jídlo.

4. Každá máma má jinak náročné dítě a jiné zázemí

Každé dítě je jiné. A každá máma má jinou domácnost. Některé mámy jsou "na plný úvazek", jiné mají hodinu pro sebe, když se dítěti třeba hodinku věnuje někdo jiný. Obzvlášť v tomto období je porovnávání nesmyslné a velmi zraňující. Pracuj s tím, jak to máš ty. Ne s tím, jak to dělá někdo jiný.

5. Každý den jdeš ven s kočárem, takže máš pohyb i když nechceš

Některé děti spí jenom v kočárku. Pokud ujdeš 15 km denně, nepotřebuješ ještě cvičit kardio před televizí. Potřebuješ třeba rehabilitační nebo kompenzační cvičení, aby tě nebolela záda. Potřebuješ energii v dobrém jídle, abys zvládla zítra dalších 15 km s malým nespavcem.

6. Po operaci kolene se také hned neskáčou panáky a jde se na to zlehka

U císařského řezu je to tak nějak každému jasné, že proběhla určitá operace. Ale u fyziologického porodu se bere jako samozřejmost, že bude každá žena okamžitě fit. Rozsah poranění ale může být závažný a nejspíš se s tím každý chlubit nebude. Pokud cvičit, tak zvolna a nikdy ne přes bolest.

7. Hopsáním svému pánevnímu dnu neprospěješ

Přirovnat porod k prohození melounu pavučinou je možná přehnané, ale něco na tom bude. Pánevní dno zkrátka dostalo zabrat a jestli chceš aby fungovalo, nejdřív zmapuj u fyzioterapeuta, jak na tom je, než se pustíš do domácího cvičení podle videí.

8. Jako u každé redukce, co trvalo měsíce nabrat, nezhubneš přes noc

Neuběhneš maraton za hodinu, nepřibereš po jednom hamburgeru, nezhubneš po jednom salátu a po šestinedělí nebude tělo vypadat stejně jako před 9 měsíci. To jsou pravdy, které je nutné přijmout a srovnat se s nimi.

9. Srovnáváš se s jinou mámou, kterou jsi nikdy neviděla, neznáš její režim, kdo jí pomáhá, jak se doopravdy cítí psychicky

Trochu se vracíme k bodu číslo 4, ale intenzivní připomínání nikdy neuškodí. Nemá smysl se s někým srovnávat. Obzvlášť s někým na sociálních sítích. Pokud se někdo rozhodl bezprostředně po šestinedělí chodit denně 10 km a obden cvičit, je to jeho volba. Ale nic to nevypovídá o tom, jak se tahle máma cítí psychicky. Třeba je v nitru nešťastná, protože se nesrovnala se změnami. Třeba je unavenější než vypadá. Třeba by raději odpočívala, ale trpí přehnanými výčitkami a psychicky to nezvládá.

10. Děláš to na úkor zdraví, vlastní spokojenosti a tím i spokojenosti dítěte

S dítětem jsi neztratila osobnost. Není z tebe prázdná schránka, která musí být za každou cenu identická s trendem společnosti, tedy být okamžitě po porodu štíhlejší než před ním. Pokud víš, že tě pohyb udělá šťastnou, vyhraď si pro něj čas. Pokud k cvičení aktuálně žádnou vazbu nemáš, nemarni čas. Je fajn provádět třeba nějaké rehabilitační cviky, ale to může zabrat 10 minut 3 x týdně. Není třeba se denně trápit, není třeba cvičit před televizí hodinu cvičení, které tě ani nebude bavit. Stačí všeobecná aktivita v rámci dne a vyvážená strava. Jen si spočítej, kolikrát to rostoucí dítě zvedneš, přeneseš a převlíkneš.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ve 3. měsíci života dítěte jen 13 % českých žen výlučně kojí a 62 % žen dítě dokrmuje. Kojení by tedy nemělo být jediný důvod, proč se žena zajímá o stravu, protože pořád je velká část žen, která dětí