Pohyb je základ, v zimě dvojnásob
Zima, kritické období, kdy venkovní pohybové aktivity střídá lenošení na gauči v teple domova nebo trávení času v jiných uzavřených prostorech.
Méně chodíme pěšky, běh už je jen pro skalní nadšence a se stmíváním spěcháme domů. Jsme unavení, podráždění, bez energie a sladkosti u kávy jsou náš nejlepší kamarád. Dá se s tím vůbec bojovat?
Ano!
Nejprve si ale ukážeme, co všechno budeme muset řešit v průběhu zimy i na jaře, pokud si teď zalezeme za kamna.
- dochází přirozeně ke snížení obranyschopnosti. Pak stačí chvíle v místnosti s jedním nachlazeným člověkem a zítra už ležíme také
- současně se v zimě zvyšuje chuť k jídlu, pokud pouze sedíme a jíme, velmi rychle se případný nadbytek začne ukládat do tukových zásob
- nedostatek slunečního záření prohlubuje už tak nízký příjem vitaminu D, který stimuluje kostní buňky a pevnost kostí (a tu pohybem ovlivňujeme také!)
- samotný nedostatek pohybové aktivity spouští hned dvě řetězové reakce
1) poruchy pohybového aparátu, které mohou vyústit k různým psychickým i fyzickým obtížím

2) následně dochází k nárůstu hmotnosti a později civilizačním onemocnění

Jak ovlivňují nesoustředěnost a negativní emoce zvyšování hmotnosti?
- Nevnímáme, co a kolik toho sníme
- Zajídáme emoce jídlem, především velmi sladkým nebo smaženým
- Smutná duše se na malou chvíli uspokojí, za cenu nepřiměřeného množství přijaté energie, která se ukládá
A když se v zimě hýbat budeme?
Udržíme nebo navýšíme množství svalové hmoty. Tím si zvýšíme bazální metabolismus, tedy energii, kterou spotřebujeme v klidu jen „existencí“. Snížíme tím také riziko nabírání tuku a na jaře oblečeme stále všechno oblečení. Což výrazně podpoří psychiku především u žen.
Psychiku si ale posílíme i na úrovni vnitřních procesů. Díky pohybu se nám vyplavují látky odpovědné za dobrou náladu, k těm patří serotonin nebo endorfiny. Kromě toho, že již během pohybové aktivity se příjemně odreagujeme a „vypneme mozek“, tak můžeme těžit i z následné dobré nálady způsobené právě těmito látkami.

Kromě estetiky a nálady ovlivňujeme pohybovou aktivitou své zdraví především dlouhodobě, a to už stojí za zvážení, proč se v listopadu nezahrabat jako medvěd.
- Zmírnění stresu
- Snížení rizika obezity
- Snížení rizika srdečních onemocnění
- Snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu
- Zvýšení kvality kostní tkáně
- Snížení rizika vzniku onkologických onemocnění
Nakonec dobrá zpráva i pro ty, kteří se již s nějakým neduhem potýkají, pohybová aktivita působí jako takový levný a nenásilný terapeutický prostředek. V kombinaci s vyváženou stravou můžete při další kontrole svého ošetřujícího lékaře
dost mile překvapit, až vám bude kontrolovat hladiny některých látek v krvi.
- Snížení hladiny cholesterolu
- Snížení krevního tlaku
- Snížení hladiny glukózy v krvi
- Zvýšení srdečního výkonu
- Snížení stresu
- Snížení kloubní bolesti
Čemu se tedy v zimě věnovat?
Nejlépe kombinovat obyčejnou svižnou chůzi se silovým tréninkem. Neznamená to, že musíte pouze do fitness centra zvedat činky. Existuje spousty zábavných cvičení, které i s vlastní vahou mají vliv na růst svalové hmoty. Vhodné je také plavání, běžky, horská turistika, bojové sporty, kolektivní míčové hry aj.
Tak co, do čeho se pustíte vy?
V průběhu zimy sleduj celou sérii příspěvků, které Ti pomohou neztratit kondici a udržet si zdraví.